Rider vs Visual Studio: czy warto się przesiadać?


Zmiany bywają ciężkie, zwłaszcza gdy mamy już swoje przyzwyczajenia i cały workflow, a do tego wiemy jak konfigurować swoje środowisko pracy. Po co tracić czas na uczenie się czegoś od nowa kiedy mamy coś, co działa? Mimo wszystko uważamy, że Rider jest oprogramowaniem, któremu należy dać szansę zabłysnąć! Oto dlaczego:

  1. Przede wszystkim, Rider nie jest wciśnięty w 32-bitowy proces, co pozwala na zdecydowanie lepsze i bardziej niezawodne działanie w porównaniu do Visual Studio, zwłaszcza w przypadku zadań działających w tle!
  2. Rider jest wieloplatformowy: działa na systemach Windows, Mac oraz Linux z tą samą funkcjonalnością oraz tym samym zachowaniem na wszystkich platformach. Teoretycznie Visual Studio ma swoje rozwiązania na systemy Mac oraz Linux, ale nie jest to jedno narzędzie i poszczególne rozwiązania różnią się funkcjonalnością i działaniem.
  3. Rider zawiera w sobie większość funkcjonalności zawartej w ReSharper. Bogaty zestaw automatycznych refaktoryzacji, inspekcji kodu oraz akcji kontekstowych dla wszystkich obsługiwanych języków i technologii to jedna z silnych stron Ridera. Visual Studio takze posiada taką funkcjonalność, ale zdecydowanie bardziej ograniczoną w stosunku do Ridera.
  4. Korzystasz z innych IDE JetBrains? Dzięki jednolitości ich produktów już znasz dużą część interfejsu i działania Ridera!
  5. W porównaniu do Visual Studio, Rider posiada wiele potężnych cech z platformy IntelliJ: rozbudowaną obsługę systemów kontroli wersji, ułatwione korzystanie z popularnych baz danych (dzięki DataGrip), wspaniałą obsługę developmentu front-endu, integrację z issue trackerami, a także mnóstwo pluginów!
  6. Rider posiada niezwykle dobrą integrację z wieloma systemami kontroli wersji, oraz obsługę baz danych
  7. Projekty Ridera są w pełni kompatybilne z programem Visual Studio!