IntelliJ Platform Explorer – Dotrzyj do Extension Point


Zespół IntelliJ Platform Explorer we współpracy z zespołem odpowiedzialny za Marketplace są gotowi do publicznego wydania IntelliJ Platform Explorer.

Czymże jest ten IntelliJ Platform Explorer? Jest to narzędzie zintegrowane z platformą Marketplace. Pomoże twórcom wtyczek platformy IntelliJ w zweryfikowaniu implementacji Extension Points dostępnych w publicznych repozytoriach GitHub.

Backstory

Podczas pracy nad wtyczkami IntelliJ Platform jako niezależny programista ważne jest, aby zapoznać się z kodem źródłowym repozytorium IntelliJ Community i innymi istniejącymi wtyczkami hostowanymi na GitHub. Analiza istniejących przykładów Extension Point może zapewnić doskonały wgląd w działanie wtyczki.

Możesz skorzystać z wyszukiwarki GitHub, aby poszukać przykładów. Jeśli będziesz miał szczęście, znajdziesz repozytorium z odpowiednim kodem do rozpatrzenia. Jest to jednak wymagający proces, ponieważ wiele wideł jest indeksowanych, a to powoduje dużo szumu wyników, które nie będą nas interesować.

Przygotowano teraz rozwiązanie tego problemu i ułatwi to pracę wszystkim twórcom wtyczek!

Jak to działa?

IntelliJ Platform Explorer to aplikacja internetowa dostępna jako część Marketplace’u. Możesz uzyskać do niego dostęp z menu nagłówka Resources. Korzystanie z aplikacji jest proste: przedstawia listę wszystkich wtyczek platformy IntelliJ typu open-source hostowanych na GitHubie. Dla każdej wtyczki zawarte są podstawowe informacje, takie jak liczba zaimplementowanych Extension Point, data ostatniego wydania i tagi. Ale gdy przejdziesz do szczegółów możesz odkryć znacznie więcej!

Celem IntelliJ Platform Explorer jest zapewnienie szybkiego dostępu do konkretnych implementacji Extension Point, który Cię interesuje. Korzystając z pola filtru, możesz wybrać nazwę punktu rozszerzenia i filtrować wtyczki, aby wyświetlić tylko te wtyczki, które go używają, na przykład com.intellij.fileType i com.intellij.annotator.

Wybierz preferowany język implementacji (dostępne są Java, Kotlin i Scala) lub Build System, aby sprawdzić, jak radzić sobie z Grammar-Kit lub innymi narzędziami w pliku konfiguracyjnym Gradle, które używa Kotlin DSL.