W tym wsparcie dla Zdalnego interpretera połączeń przez SSH, zdalne debugowanie Jupyter, lokalna historia dla śledzenia oraz cofania zmian.
Zarządzanie zdalnymi interpreterami przy pomocy SSH
W DataSpell 2022.3 z SSH można już konfigurować zdalne interpretery Python, pozwalając na pracę nad chmurą z poziomu IDE. Pliki tworzone jak i edytowane w przestrzeni lokalnej automatycznie są synchronizowane z katalogiem z maszynie zdalnej. Po tym mogą zostać wykonane wykorzystując zasoby już maszyny zdalnej. Interfejs DataSpell również umożliwia instalowanie jak i odinstalowywanie paczek.
Zdalne debugowanie komórek Jupyter
Debugowanie komórek notebook stało się teraz możliwe w trakcie pracy na serwerze Jupyter. Na każdą komórkę może przypadać wiele punktów wstrzymania, a funkcjonalność Step Into zarówno z Step Over, może pomóc w diagnozowaniu błędów w kodzie ( oraz ich przyczyny ).
Zmiany oraz ich cofanie w Jupyter notebook
Nowa funkcjonalność Lokalna Historia umożliwia śledzenie ważniejszych zmian w kodzie, bez konieczności wysyłania ich jedynie za pomocą VCS. Punkty zapisu są tworzone automatycznie, a powrót do wcześniej zapisanego stanu jest możliwy za pomocą jednego przycisku. Różnice pomiędzy zapisami mogą zostać wyświetlone wykorzystując pełny notebook Jupyter.
Zwiększona interaktywność DataFrame
DataSpell 2022.3 znacząco zwiększa możliwości interakcji z DataFrame w obrębie Jupyter notebook. Dostępne jest kilka dodatkowych ustawień podglądu, włączając w to ukrywanie kolumn, jak i przenoszenie tabel.
Dodatkowo DataFrame może zostać wyeksportowane w wiele formatów, włączając w to Excel, JSON, HTML, XML, tabele Markdown czy jako instrukcje Insert w SQL.
Data Vision
Data Vision umożliwia podgląd przydatnych informacji tuż przy zmiennych w Jupyter notebook. Dzięki temu można szybko sprawdzić ważne dane, takie jak wielkość tabeli NumPy czy zawartość pandas DataFrames. Jest to nowa funkcjonalność, która może zostać włączona w Preferencje/Ustawienia|Języki & Frameworki | Jupyter | W edytorze pokaż wartości w tekście.
Poprawy Szybkiej Dokumentacji
wyskakujące okno Szybkiej Dokumentacji jest teraz lepiej zorganizowane pod względem atrybutów i parametrów, włączając w to parametry funkcji zdefiniowane w sekcji Inne parametry dla funkcji NumPy. Dodatkowo, deklaracje typów takie jak te utworzone w klasach danych, są teraz rozpoznawane oraz wyświetlane jako część Szybkiej Dokumentacji.
UI
Nowe, lekkie UI może teraz zostać włączone w DataSpell. Zawiera ono uproszczony pasek edycji, inny wygląd okna narzędzi, zaktualizowany zestaw ikon, ale i nowy jasny oraz ciemny motyw. Proces przenoszenia pomiędzy innymi instancjami tego samego IDE został uproszczony.
Usprawnienie narzędzi baz danych
To wydanie zawiera wiele popraw dotyczących okna narzędzi baz danych. Jedną z najważniejszych zmian z tym związanych, jest dodanie Redis, jako wspieraną bazę danych. Przeszukiwanie pomiędzy bazami danych jest teraz łatwiejsze dzięki szybkiemu filtrowaniu, pozwalając na odnalezienie wszystkich schematów, tabel czy nazw pól które pasują do wyrażenia. Dla większych baz, schematy mogą zostać wybrane dla introspekcji przy użyciu wzoru wyrażenia regularnego.
Dodatki dla edytora
DataSpell 2022.3 dodaje poprawy dla korzystania z edytora. Widżet Output może być używany w Jupyter notebook do zapisu i wyświetlenia między innymi stdout czy stderr. Przy korzystaniu z formatowania, DataSpell będzie przenosił wieloliniowe bloki kodu, włączając w to lewy ukośnik. Użycie Ctrl/Cmd+F pozwala na przeszukanie notebook w celu znalezienia wyrażenia, a następnie iterowanie po wynikach.