PyCharm 2023.1


PyCharm 2023.1 jest już dostępny! Pierwsze poważne wydanie tego roku przynosi wsparcie dla zdalnych notatników Jupyter, ulepszenia w nowym UI, ulepszone wnioskowanie typów generycznych i wiele więcej.

Nowe UI

Od dłuższego czasu trwają prace nad nowym UI dla PyCharm. Nowe UI zmniejsza wizualną złożoność, zapewnia łatwy dostęp do podstawowych funkcji i stopniowo ujawnia złożone funkcjonalności, co daje czystszy wygląd i odczucia. Wśród kluczowych zmian jest uproszczony główny pasek narzędzi, nowy wygląd okna narzędziowego, nowe motywy i zaktualizowane ikony.

W PyCharm 2023.1, domyślnie włączono nowe UI dla nowych użytkowników PyCharm Community edition. Użytkownicy PyCharm Professional nadal domyślnie będą mieli klasyczny UI. Aby włączyć nowy UI, należy przejść do Ustawienia / Preferencje | Wygląd i zachowanie | Nowy UI.

Poniżej znajduje się krótki przegląd tego, jak nowy interfejs różni się od klasycznego.

Nowe widżety

Teraz można szybciej wykonywać rutynowe zadania, takie jak przełączanie między projektami za pomocą widżetu Projekt, korzystanie z najpopularniejszych zadań VCS bezpośrednio z nagłówka okna głównego za pomocą widżetu VCS oraz zarządzanie konfiguracjami uruchamiania/debugowania za pomocą widżetu Uruchom.

Zaktualizowana nawigacja pomiędzy oknami narzędziowymi

Okna narzędziowe są teraz reprezentowane przez ikony na paskach okien narzędziowych. Umożliwia to zlokalizowanie większej liczby okien narzędziowych na każdym pasku okna narzędziowego i upraszcza nawigację wizualną.

Przeprojektowane okno narzędzi debugowania

Dwa oddzielne paski narzędzi z głównymi działaniami debugowania zostały usprawnione i przeniesione do jednego paska narzędzi w pobliżu zakładek okna narzędziowego w celu lepszego zarządzania przestrzenią ekranu.

Tryb kompaktowy

Tryb kompaktowy działa najlepiej w przypadku mniejszych ekranów. Zapewnia on bardziej skonsolidowany wygląd i działanie dzięki zmniejszonym odstępom i elementom.

Wsparcie dla zdalnych notatników Jupytera

Teraz można pracować ze zdalnymi notatnikami bezpośrednio z IDE. Użytkownik może kopiować, wklejać i zmieniać nazwy zdalnych notatników Jupytera między komputerami lokalnymi i zdalnymi. Debugowanie poszczególnych komórek w zdalnych notatnikach jest teraz również możliwe. W każdej komórce można ustawić wiele punktów przerwania, a funkcje Step Into i Step Over mogą być wykorzystane do diagnostyki błędów.

Podłączanie do zdalnych serwerów Jupyter

Aby dołączyć zdalny serwer Jupyter do projektu w PyCharm, należy z głównego menu wybrać Tools | Add Jupyter Connection i kliknąć Connect to Jupyter server using URL w oknie dialogowym. Zdalny serwer zostanie powiązany z tym konkretnym projektem.

Edytor

Lepsze wnioskowanie o typach generycznych

IDE posiada teraz ulepszoną obsługę hierarchii klas generycznych i protokołów generycznych, rozwiązując wiele długotrwałych problemów z podpowiadaniem typów.

Lepsze podświetlanie składni w Szybkiej dokumentacji

Etykieta narzędziowa Szybkiej dokumentacji zapewnia teraz podświetlanie składni dla definicji wybranego wyrażenia, typu wnioskowanego i klikalnych linków dla elementów definicji. Można wywołać etykietę narzędziową, wcisnąć ⌘ i najechać kursorem myszy na wyrażenie (lub umieścić na nim kursor).

Zarządzanie pakietami dla wielu projektów w jednym miejscu

Okno narzędzia Python Packages obsługuje teraz przepływ pracy, w którym projekt zależny jest dołączony do projektu głównego. Po wybraniu projektu w dodatkowym panelu po lewej stronie okna narzędzia, można zainstalować i odinstalować pakiety oraz zarządzać ich wersjami dla każdego projektu.

Code Vision: podpowiedzi do warstw dla zastosowań

Teraz łatwiej jest śledzić implementacje klas i nadpisywanie metod dzięki nowym podpowiedziom dla zastosowań. Pokazują one liczbę użyć danego symbolu tuż nad jego deklaracją i pozwalają na nawigację do użycia.

Podpowiedź w linii dla refaktoryzacji Rename

Zmieniono sposób, w jaki refaktoryzacja Rename jest używana w PyCharm. Zamiast wpisywać nową nazwę w wyskakującym oknie dialogowym, można teraz zmienić ją w linii, poprzez okno podpowiedzi.

Dalsze ulepszenia

W PyCharm 2023.1 znajduje się wiele innych aktualizacji, w tym wsparcie Astro dla szybkiego tworzenia frontendu, ulepszone procesy przeglądu kodu dla GitHub, przerobione działanie sprawdzania commitów i połączone logi ze wszystkich kontenerów Docker-compose w zakładce Dashboard węzła Docker-compose.