IntelliJ IDEA 2022.2 EAP 7


To, już siódme wczesne wydanie dla IntelliJ IDEA 2022.2 rozwija temat zdalnego rozwoju projektów.

Brama JetBrains

Dostęp do wszystkich aktualizacji do pracy zdalnej można uzyskać zarówno z dołączonej funkcji zdalnego programowania, jak i JetBrains Gateway, samodzielnej aplikacji, która służy jako pojedynczy punkt dostępu do wszystkich zdalnych środowisk programistycznych.

Odinstalowywanie backendów

Dzięki tej kompilacji można odinstalować wszelkie przestarzałe backendy IDE. Aby to zrobić, wystarczy wykonać następujące kroki:

  • Na ekranie Ostatnie projekty należy kliknąć przycisk Zarządzaj środowiskami IDE.
  • Tam znajduje się lista aktualnie zainstalowanych IDE.
  • Po wybraniu IDE do usunięcia, należy jeszcze zatwierdzić swój wybór.

Ekran powitalny

Dla wygody użytkownika zaktualizowano ekran startowy. Tutaj można wybrać preferowaną metodę organizacji backendu. Dostępne jest ręczne ustawienie dostawcy, lub gotowa konfiguracja z przygotowanymi środowiskami deweloperskimi, takimi jak Space lub Gitpod.

Klient JetBrains

Adnotacje VCS

Adnotacje VCS zostały dodane do menu rynny w kliencie JetBrains. Ta zmiana umożliwia śledzenie zmian w projekcie bezpośrednio na cienkim kliencie podczas programowania zdalnego. Umożliwia to zapoznanie się z odpowiednimi informacjami, m.in. kto dokonał zmiany w kodzie, przejrzeć różnice między zatwierdzeniami i przeglądać historię projektu.

Gradle

Rozwiązano problem w oknie narzędzia Gradle, dzięki czemu można teraz zobaczyć dziennik kompilacji po wybraniu węzła głównego drzewa zadań. Dodatkowo naciśnięcie przycisku stop spowoduje teraz prawidłowe zatrzymanie kompilacji.

GitHub

Dodano kilka poprawek, dzięki którym można podczas pracy zdalnej bezproblemowo logować się na konto GitHub. Można to zrobić w ustawieniach w kliencie JetBrains, wybierając Kontrola wersji | GitHub | Dodaj konto.

Inne zmiany dotyczące klienta JetBRains

  • Naprawiono błąd, który uniemożliwiał używanie wielkich liter do wprowadzania danych.
  • Open settings.xml działa teraz poprawnie w projektach Maven.
  • Nawigacja po źródłach działa poprawnie w konsoli Run.
  • Wskaźnik postępu jest stale wyświetlany podczas indeksowania.
  • Udoskonalono funkcję Zapisz i uruchom ponownie w Centrum sterowania backendu.

Terminal

Większość aktualizacji terminala koncentruje się na poprawie połączenia między klientem a zapleczem IDE, dzięki czemu zdalne pisanie oprogramowania jest równie płynne, jak praca lokalna.

Przekierowanie portów

W odpowiedzi na prośby społeczności, dostępne jest teraz przekierowywanie portów dla procesów działających w terminalu.

Użytkowanie

Nieznacznie poprawiono pracę podczas pracy z terminalem. Teraz procesy terminalowe, takie jak PowerShell, Bash i Zsh, są kończone po zamknięciu sesji zdalnej.

Kolejna zmiana umożliwia zamknięcie terminala za pomocą polecenia exit.