CLion 2022.2


CLion 2022.2 poprawia integrację CMake. Dokumentację o kodzie C++ i CMake można znaleźć w tak zwanej szybkiej dokumentacji w formie okna w CLion. Dostępna jest również udoskonalona statyczna i dynamiczna analiza kodu, lepsza integracja z debugerem oraz ulepszenia wydajności łańcuchów narzędzi zdalnych i Docker – ma to na celu poprawę pracy w środowisku. Więcej o aktualizacji można znaleźć poniżej.

Czytanie bazy kodu z ulepszoną Szybką Dokumentacją

Wyskakujące okienko Szybka dokumentacja (dostępne domyślnie po najechaniu myszą, Ctrl+Q w systemie Windows/Linux, F1 w systemie macOS) jest narzędziem mającym usprawnić pracę i pomóc w czytaniu kodu i rozwiązywaniu błędów. Jest to uniwersalny instrument, który pomaga uzyskać więcej informacji o elemencie kodu pod kursorem. W wersji 2022.2 CLion dokumentację zaktualizowano o wiele dodatkowych informacji.

CLion umożliwia teraz przeglądanie wartości wyrażeń ocenianych w czasie kompilacji w wyskakującym okienku Szybka dokumentacja.

Wyskakujące okienko Szybka dokumentacja pomaga teraz w dokumentacji standardowych poleceń i zmiennych CMake — zapoznaj się z nimi w skryptach CMake. Korzystając ze wstępnie wygenerowanych plików HTML z dokumentacją dołączonej wersji CMake, CLion wyświetla informacje o poleceniach, zasadach, modułach, zmiennych i właściwościach.

Lepsza integracja z CMake

CMake to wiodący model projektu w systemie C++. Ustawienia predefiniowane CMake to sposób na konfigurowanie i udostępnianie opcji CMake. W CLion ustawienia wymagane do zbudowania projektu CMake są włączone w profili CMake, które mają wiele wspólnych ustawień z ustawieniami domyślnymi CMake i można je również udostępniać za pośrednictwem VCS. CLion automatycznie generuje profile CMake na podstawie ustawień predefiniowanych CMake znalezionych w projekcie.

W tej wersji zmieniono schemat nazewnictwa używany w automatycznym generowaniu. Podczas automatycznego tworzenia profili CLion dla wszystkich ustawień wstępnych konfiguracji i budowania, CLion używa teraz następującego schematu nazewnictwa:

  • Ustawienia predefiniowane konfiguracji są importowane pod nazwą configure-preset-name.
  • Predefiniowane ustawienia kompilacji są importowane w postaci kombinacji configure-preset-name – build-preset-name.

Operacja kopiowania profili utworzonych na podstawie ustawień predefiniowanych jest włączona, dzięki czemu można później kopiować i edytować kopię.

Nieustannie dodawana jest dalsza pomoc dotycząca edycji CMake. Oprócz wyskakującego okienka Szybka dokumentacja, które jest teraz dostępne dla skryptów CMake, CLion 2022.2 poprawia uzupełnianie kodu w CMake. W tym celu do list ukończenia dodano polecenia związane z Qt.

W CLion 2022.2 można teraz przeglądać zmienne pamięci podręcznej CMake i aktualizować opcje CMake, które są przekazywane do polecenia CMake w interfejsie użytkownika opartym na pojedynczej tabeli w sekcji Ustawienia/Preferencje | Kompilacja, wykonanie, wdrażanie | CMake.

W tabeli można wyszukać zmienną lub jej wartość, wizualnie rozróżnić ostatnio edytowane wartości i wartości zdefiniowane w opcjach CMake CLion oraz zapoznać się z krótkim opisem w etykietkach narzędzi dla zmiennych pamięci podręcznej CMake.

Aktualizacje debugera

CLion v2022.2 łączy GDB v12.1 i LLDB v14.

Użytkownicy systemu Windows mogą teraz korzystać z obsługi serwera symboli w CLion. Jeśli symbole biblioteki nie są dostępne na komputerze lokalnym, można skonfigurować serwer symboli, serwer plików, który przechowuje symbole debugowania centralnie na serwerze w CLion i używać go podczas debugowania.

Ulepszenia analizy kodu

Cały czas trwają prace nad dokładniejszą analizą kodu w CLion. Oprócz naprawienia wielu problemów i usunięcia niepoprawnych ostrzeżeń wdrożono również analizę interwałów. Analiza ta jest częścią analizy przepływu danych i oblicza górną i dolną granicę możliwych wartości dla każdej zmiennej całkowitej. Ta wiedza pozwala CLionowi wyłapać różne potencjalne problemy w kodzie. Najbardziej godną uwagi sytuacją jest to, że indeks Array jest poza zakresem. Raportuje zmienne, które uzyskują dostęp do tablicy lub przydzielonego bufora za pośrednictwem indeksu, co może być poza zakresem. Pomaga również w C-string i C++ std::string.

Clang-Tidy od dawna jest zintegrowany z CLionem. W tej wersji integracja jest jeszcze wygodniejsza. Na przykład, w wypadku kiedy potrzebna jest wiedza, jakiej dokładnej konfiguracji Clang-Tidy używa CLion do analizy bieżącego pliku, można go otworzyć i edytować za pomocą nowego widżetu Clang-Tidy. Jeśli nie ma pliku z tymi ustawieniami, widżet pomoże go utworzyć.

Ulepszone łańcuchy narzędzi: Docker, Remote, MSVC, CUDA

CLion 2022.2 wprowadza ulepszenia wydajności i inne poprawki do różnych obsługiwanych łańcuchów narzędzi:

  • Umożliwia indeksowanie nagłówków systemu dla łańcucha narzędzi Microsoft Visual C++. To sprawia, że ​​automatyczne importowanie działa dla tych nagłówków.
  • Podczas korzystania ze zdalnego programowania z lokalnymi źródłami CLion 2022.2 wykorzystuje rsync do synchronizacji konfiguracji wdrożenia, poprawiając w ten sposób wydajność początkowego kroku synchronizacji. W systemach Linux i macOS jest domyślnie włączony, podczas gdy w systemie Windows wymaga dodatkowej konfiguracji ścieżki rsync w Narzędzia | Rsync.
  • Łańcuch narzędzi Docker również zyskał na wydajności. Przyspieszono zbieranie informacji o kompilatorze, używając Docker exec zamiast run. Ponadto plik środowiska znajdujący się wewnątrz obrazu Docker jest teraz poprawnie wybierany przez CLion.
  • W CUDA, można znaleźć kilka przydatnych ulepszeń. Projekty baz danych kompilacji CUDA są teraz obsługiwane w CLion, a integracja debugera CUDA-gdb została naprawiona, aby umożliwić prawidłowe wyjście z wywołań CUDA.

Aktualizacje wtyczek

JetBrains Space to kompletna platforma programistyczna, która zapewnia zarządzanie projektami, śledzenie problemów, hosting Git, przeglądy kodu, ciągłą integrację, repozytoria pakietów i zdalną orkiestrację zaplecza dla JetBrains IDE za pośrednictwem środowisk deweloperskich.

Integracja z Space jest teraz dołączona do CLion 2022.2 i umożliwia przeglądanie projektów Space i klonowanie repozytoriów, a następnie bezpośrednie rozpoczęcie pracy nad nimi.