
IntelliJ IDEA 2020.3 oferuje wiele przydatnych funkcji, takich jak interaktywne wskazówki podczas debugowania, wsparcie dla etapów GIT, rozszerzone wsparcie dla rekordów Java 15 i klas zapieczętowanych i nie tylko. Upraszcza codzienną pracę z endpointami, strukturami i profilerem. Ogólny UX został ulepszony dzięki lepszemu uzupełnianiu kodu opartemu na technologii uczenia maszynowego, bardziej intuicyjnemu i użytecznemu nowemu ekranowi powitalnemu oraz lepszemu sprawdzaniu pisowni i gramatyki. Krótko mówiąc, wszystko w tym jest lepsze!
Poniżej streszczony spis wszystkich głównych aktualizacji, usprawnień i ulepszeń funkcji, o których musisz wiedzieć w wersji 2020.3:
Edytor
- Jeśli chcesz zmienić nazwy wystąpień, możesz teraz wybrać, czy chcesz to zrobić w komentarzach i literałach ciągów, czy w tekście do druku.
- Możesz łatwiej organizować zakładki, przeciągając je i upuszczając, aby podzielić edytor w poziomie lub pionie. Dodano również czynność „Open in Right Split”, która dzieli edytor w pionie po otwarciu innego pliku.
- Organizowanie przypiętych kart jest łatwiejsze. Możesz przeciągać i upuszczać pliki, aby dodać je do przypiętych kart. Dodatkowo możesz przechowywać wszystkie przypięte karty w osobnym wierszu.
- Można ustawić IntelliJ IDEA jako domyślną aplikację do otwierania określonych typów plików.
- Teraz można dodać szablon, który tworzy kilka plików. W szablonie można wprowadzić wzorzec, aby wygenerować nazwę pliku i ścieżkę.
- Poprawiono formatowanie Markdown, zsynchronizowano podgląd i edytor oraz dodano obsługę Mermaid.js
User Experience
- Nowy ekran powitalny zawiera cztery nowe zakładki – jedną do zarządzania projektami, jedną do konfigurowania interfejsu IDE, druga do instalowania wtyczek i jedna do nauki efektywniejszego korzystania z IntelliJ IDEA.
- Karta Learn IntelliJ IDEA na ekranie powitalnym zapewnia dostęp do interaktywnych kursów, które pomogą Ci poznać funkcje IntelliJ IDEA przy użyciu rzeczywistych przykładów kodu.
- Możliwe jest zsynchronizowanie motywów IDE i systemu operacyjnego
- Dodano tryb czytnika dla plików tylko do odczytu i plików z bibliotek zewnętrznych. Czytanie komentarzy w takich plikach jest teraz łatwiejsze.
- Pliki można otwierać w trybie LightEdit za pomocą polecenie -e(-edit). W oknie LightEdit można aktywować tryb IDE, aby korzystać ze wszystkich funkcji IDE.
- Alt + Enter teraz wywołuje sprawdzanie gramatyki i pisowni. Nowa wersja silnika sprawdzania gramatyki LanguageTool usprawnia przeglądanie tekstu w języku angielskim i dodaje obsługę ponad 10 dodatkowych języków.
- W oknie dialogowym „Search Everywhere” można teraz wyszukiwać wiadomości, tagi i gałęzie usługi GIT oraz wykonywać łatwe obliczenia.
- Możesz skonfigurować IDE, aby otwierać pliki na karcie podglądu za pomocą jednego kliknięcia.
- IntelliJ IDEA powiadomi Cię o najnowszych aktualizacjach JDK i da Ci możliwość ich pominięcia lub aktualizacji ze swojego IDE.
- Dodano selektor emotikonów dla systemu Linux🥳
Debugger
- Podczas debugowania można uzyskać dostęp do interaktywnych wskazówek dotyczących zmiennych i zmieniać wartości pól tych zmiennych.
- Dodano nowy typ wyrażenia obserwującego, które jest połączone z określonym kontekstem i wyświetlane w edytorze.
- Opcje profilowania „Show reffering objects” oraz „Calculate retained size” są teraz dostępne podczas debugowania.
- Tylko jedna karta z ramkami i zmiennym oraz wyjsciem konsoli zostanie otwarta dla sesji debugowania zadania Gradle.
VCS
- Możesz wprowadzać zmiany w środowisku IDE. Węzły Staged i Unstaged są teraz dostępne w widoku Commit.
- Twoje menu VCS wyświetla działania związane z systemem kontroli wersji, którego używasz w projekcie.
- Kiedy tworzysz nowe gałęzie, IDE automatycznie poprawi niedopuszczalne znaki w nazwach gałęzi. Przeprojektowano również menu kontekstowe dla bieżącej gałęzi, aby wyświetlało powiązane działania.
Java
- Zaczęto używać nowego mechanizmu rankingu opartego na uczeniu maszynowym w celu uzyskania sugestii dotyczących uzupełnienia kodu w języku Java.
- Nowa akcja zamiaru umożliwia konwersję rekordów na klasy.
- Wprowadzono uzupełnianie, wgląd w kod i refaktoryzację dla klas zapieczętowanych.
- Kiedy twoje pliki używają mechanizmu Shebanga, IntelliJ IDEA wykrywa to, otwiera je poprawnie i umożliwia wykorzystanie wglądu w kod.
- Jeśli wyodrębnisz metodę Java, zostanie to zrobione od razu, bez żadnych pośrednich okien dialogowych.
- Dodano nowe inspekcje Java i działania związane z intecjami oraz poprawiono dla nich uzupełnianie kodu.
- Wtyczka Lombok jest teraz wbudowana.
Wspólny rozwój
- IntelliJ IDEA 2020.3 obsługuje Code With Me (EAP) – nową usługę do wspólnego opracowania i programowania w parach.
Konfiguracja Run
- Konfiguracje Run/Debug zawierają nowy interfejs użytkownika, który grupuje najczęściej używane ustawienia na jednym ekranie i umożliwia dodanie większej liczby parametrów w razie potrzeby.
Profiler
- Okno narzędzia Profiler zostało przerobione, aby umożliwić podłączenie profilera do uruchomionego procesu i szybki dostęp do wcześniej utworzonych snapshotów.
- Pliki .jfr i .hprof można szybko otwierać, przeciągając je i upuszczając w środowisku IDE, klikając je dwukrotnie w widoku projektu lub za pośrednictwem opcji File|Open
Frameworki i Web
- Możesz teraz filtrować wyszukiwanie endpointów i wygodnie rozmieszczać punkty końcowe w swoim IDE. Dla każdego punktu końcowego masz dostęp do dokumentacji klienta HTTP ad hoc i otwartego interfejsu API.
- Możliwe jest wyeksportowanie żądania HTTP do cURL.
- Okno dialogowe uzupełniania adresu URL zawiera więcej informacji, pokazując ikony struktury, metody HTTP i lokalizacje źródłowe. Nieaktualne adresy URL są wyświetlane z przekreśleniem.
- Możesz uzyskać dostęp do działań związanych z adresem URL, korzystając z nowej ikony kuli ziemskiej obok adresu URL.
- Obsługiwane jest teraz wgląd w kod dla Spring MVC Functional Routing, RestOperations, Spring WebTestClient i Spring Reactive WebClient.
- Możesz konwertować żądania HTTP ze starego formatu do obecnie akceptowanego.
- Poprawiono wgląd w kod Swagger i dodano obsługę Swagger Hub.
- Nowe projekty Quarkus i Micronaut mają teraz automatycznie tworzone konfiguracje uruchamiania.
- Możesz użyć zakończenia dla predefiniowanych metod używanych do tworzenia interfejsów repozytorium. Dodano również obsługę adnotacji Micronaut @Query.
Kubernetes
- Możesz teraz pobrać pod logs na twój lokalny sprzęt i szybko usunąć zasoby Kubernetes.
- Możliwe jest teraz automatyczne ładowanie schematów CRD z aktywnego klastra.
- Dodano akcje „Open Console and Run Shell”.
Kotlin
- Cykl wydawniczy wtyczki Kotlin IDE jest teraz zsynchronizowany z cyklem wydawniczym IntelliJ IDEA.
- Możliwa jest teraz konwersja międzyjęzykowa, co oznacza, że można wstawić element Kotlin z języka Java.
- Możesz również reafktoryzować inline także funkcje let, run, apply i scope. Poprawiono wbudowane wyrażenia lambda.
- Dodano obsługę strukturalnego wyszukiwania i zastępowania (SSR) akcji Kotlin.
Baza danych
- Możesz teraz używać języka SQL do wykonywania zapytań w bazach danych MongoDB.
- DataGrip obsługuje teraz usługę Couchbase Query.
- Wprowadzono dwa nowe ekstraktory: One-Row i SQL-Insert-Multirow.
Java Script
- Zintegrowano usługę języka TypeScript w oknie narzędzi Problems i przeniesiono działania dostępne wcześniej w oknie narzędzia TypeScript do dedykowanego widżetu na pasku stanu.
- Jeśli masz nierozwiązany komponent React, IDE może teraz utworzyć odpowiednią konstrukcję kodu.
- W przypadku plików JavaScript i TypeScript pasek nawigacji umożliwia teraz przejście do określonych elementów kodu w bieżącym pliku.
Scala
- Scala Compile Server teraz kompiluje niezależne moduły równoległe.
- Dodano wykres kompilacji, aby pomóc zoptymalizować strukturę modułów projektu i opcje maszyn wirtualnych serwera kompilacji.
- Wtyczka Scala może teraz łączyć prefiksy pakietów IntelliJ IDEA z powiązanymi klauzulami pakietów Scali i względnymi importami.
- Wsparcie dla MUnit jest teraz dostępne ze wszystkimi typowymi zaletami.
- Wtyczka Scala rozumie teraz nową składnię głównych metod.